Czy makijaż permanentny faktycznie jest permanentny?
Makijaż permanentny różni się od makijażu klasycznego m.in. tym, że nie zmywa się on po użyciu środków do demakijażu. Nie oznacza to jednak, że będzie on utrzymywał się na naszej twarzy już na zawsze!
Efekty makijażu permanentnego są stałe, lecz po jakimś czasie barwnik umieszczony w naskórku wchłania się lub ulega wyłuszczeniu, a nasza skóra wraca do naturalnego stanu. Jak długo powinien utrzymywać się makijaż permanentny i od czego zależy jego trwałość?
Nic nie może przecież wiecznie trwać
Permanentny makijaż różni się od tatuażu. Do jego wykonania używa się innych barwników, a pigment wprowadzany jest do wierzchniej warstwy naskórka. Efekt dobrze wykonanego makijażu permanentnego powinien utrzymywać się na skórze od 6 miesięcy do kilku lat. Ponadto klientki często życzą sobie bardzo delikatnego rezultatu, który ma na celu skorygowanie asymetrii lub subtelne podkreślenie urody. Używa się do tego lekkiej pigmentacji, która efektownie prezentuje się tuż po wykonaniu zabiegu, a po kilku miesiącach nie ma po niej śladu.
Istnieje kilka powodów, dla których makijaż permanentny wręcz nie powinien być wykonywany na stałe. Po pierwsze zarówno trendy w makijażu oraz nasze indywidualne upodobania dość szybko się zmieniają. To, co kiedyś podobało nam się technikach makijażu, za kilka lat może okazać się kiczem. Makijaż permanentny po jakimś czasie blaknie, a nasza skóra wygląda tak jak przed zabiegiem. Jeśli więc poprzedni efekt wyszedł z mody lub nie pasuje do naszego obecnego stylu, możemy go zmodyfikować podczas kolejnego zabiegu lub zupełnie z niego zrezygnować.
Po drugie nasza skóra z wiekiem traci na jędrności, zmienia się owal twarzy, pojawiają się zmarszczki. O ile klasycznymi kosmetykami jesteśmy w stanie odjąć sobie kilka lat poprzez konturowanie twarzy, rysowanie kreski na powiece w innym kształcie lub stosowanie pomadek w zróżnicowanych odcieniach, to makijaż permanentny nie ma takiej zdolności adaptacji i po kilku latach zamiast ozdabiać naszą twarz, mógłby ją szpecić.
Od czego zależy trwałość makijażu permanentnego?
Trwałość makijażu permanentnego nie zawsze uwarunkowana jest jakością przeprowadzonego w salonie kosmetycznym zabiegu. Częściej zależy ona od metabolizmu skóry klientki, jej wieku, wykonywanych zabiegów kosmetycznych, stosowanych kosmetyków, przyjmowanych leków, chorób, aktywności fizycznej czy wahań gospodarki hormonalnej. Zanim więc zdecydujemy się na makijaż permanentny, warto wybrać się na konsultację do wybranego salonu kosmetycznego. Możemy zadać podczas niej każde nurtujące nas pytanie i dowiedzieć się, jak długo będzie utrzymywał się nasz makijaż.
Wstępna konsultacja obejmuje również wywiad medyczny, podczas którego specjalista zbierze wszystkie informacje na temat naszego zdrowia oraz stylu życia. Są one niezbędne do wyboru techniki wykonania makijażu oraz dostosowania odpowiedniego pigmentu, gdyż niektóre leki czy kosmetyki mogą wpływać na jego wchłanianie. Ponadto makijażystka przeanalizuje nasze rysy twarzy oraz zarysuje wstępny kształt makijażu permanentnego na naszych ustach, powiekach lub brwiach, przez co będziemy mogli się oswoić z przyszłym efektem.